26 Watts
3,685 Lumens
5000K
(Cool White)
76 CRI
Emits no UV light
Wet Locations
Type V
Distribution
Not Dimmable
Minimum Temp
-40°F
120-208V AC
With Photocell
Product Description
Rab 26 watt 5000K LED area light fixture with arm and a gray finish.
Product Features
Type V Light Distribution
The Type V distribution produces light in a wide and uniform 360° pattern that is perfect for large outdoor areas such as parking lots, corporate parks and retail settings.
Photocell
Integrated dusk to dawn photocell.
Wet Location Rated
Suitable for wet locations.
Environmentally Friendly
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
DLC Listed
This product is on the Design Lights Consortium (DLC) Qualified Products List and is eligible for rebates from DLC Member Utilities.
DLC Product Code: P417W62F.
IESNA LM-79 & LM-80 Testing
This luminaire has been tested by an independent laboratory in accordance with IESNA LM-79 and LM-80.
Specifications
| Photocell | Yes (Integrated 120V Compatible) |
| Housing Material | Precision die-cast aluminum housing and arm |
| Reflector | High-reflectance white paint |
| BUG Rating | B1 U2 G1 |
| Effective Projected Area | EPA = 0.3 |
| Gaskets | High-temperature silicone |
| Lens | High-impact, frosted polycarbonate lens |
| Mounting | Mounts on pole |
| Mounting Height | 15 ft |
| Equivalent | 150 HPS |
| Watts | 26W |
| Lumens | 3,685 Lumens |
| Efficacy | 122.8 Lm/W |
| Color Temp |
5000K (Cool White) |
| Color Accuracy | 76 CRI |
| Length | 11.6" |
| Diameter | 7" |
| Height | 5.7" |
| Weight | 12 lbs |
| Input Voltage | 120-208V AC |
| Operating Frequency | 50/60 Hz |
| Driver |
Type:
Constant Current
120V:
0.5A
208V:
700mA
|
| Power Factor | 99.3% |
| Power Factor |
99.5% at 120V 93.6% at 277V |
| THD |
6.8% at 120V 12.4% at 277V |
| Surge Protection | 2kV |
| Minimum Starting Temperature | -40°F (-40°C) |
| Lifespan |
100,000 Hours (Based on IES LM-80 results and TM-21 calculations) |
| Emits No UV Light | Yes |
| Dimmable | No |
| Wet Location Rated | Yes |
| DLC Listed |
Yes DLC Product Code: P417W62F |
| UL Listed |
Yes Suitable for wet locations |
| RoHS Compliant | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| UPC | 019813104935 |
Dimensions
Spec Sheet:
YBLED26/ARM Spec Sheet
Instructions:
Installation Instructions
