16 / 24 / 32 Watts
2,020 - 4,151 Lumens
3000K/4000K/5000K
82+ CRI
Emits no UV light
Wet Locations
Dimmable
(0-10V Dimming Only)
Operating Temp
-40°F to 104°F
120-277V AC
Selectable On/Off
Photocell
Controls
Light Pollution
5 Year Warranty
Product Description
RAB selectable wattage (16/24/32 watt) and selectable color temperature (3000K/4000K/5000K) 0-10V dimming 120-277 volt wet rated LED outdoor area light fixture with a selectable on/off photocell.
Product Features
Selectable Wattage
Power selection switch allows selecting between 32W/24W/16W (factory default: 24W).
Selectable Color Temperature
Color selection switch allows selecting between 3000K, 4000K and 5000K (factory default: 4000K).
Selectable Photocell
Integrated photocell included with on/off switch.
Wet Location Rated
Suitable for wet locations.
Environmentally Friendly
Mercury and UV free.
RoHS-compliant components.
Consistent Fixture-to-Fixture LED Color
7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color.
Full Cutoff
Allows for conformance to the International Dark-Sky Association's (IDA) fully shielding requirement, emitting no light above 90 degrees.
DLC Listed
This product is on the Design Lights Consortium (DLC) Qualified Products List and is eligible for rebates from DLC Member Utilities.
DLC Product Code: S-NCGC4X.
Installation
Integrated j-box and an optional wall plate included.
Specifications
| Brand Name | RAB |
| Fixture Type | Outdoor Area Light |
| Technology | LED |
| Photocell | Selectable On/Off Photocell |
| Housing Material | Die-cast aluminum |
| Reflector | High reflection polycarbonate |
| BUG Rating |
32W: B1 U0 G1 24W: B1 U0 G1 16W: B1 U0 G1 |
| Auxiliary Power Supply | Yes |
| Effective Projected Area | 0.1 |
| Lens | Acrylic lens |
| Watts | 16 / 24 / 32W |
| Lumens | 2,020 - 4,151 Lumens |
| Efficacy | 123.8 - 148.5 Lm/W |
| Color Temp |
Adjustable 3000K / 4000K / 5000K |
| Color Accuracy | 82-84 CRI |
| Weight | 3.9 lbs |
| Input Voltage | 120-277V AC |
| Operating Frequency | 50/60 Hz |
| Driver |
Type:
Constant Current, Class 2
32W:
120V: 0.26A, 208V: 0.16A, 240V: 0.14A, 277V: 0.12A
24W:
120V: 0.19A, 208V: 0.12A, 240V: 0.10A, 277V: 0.09A
16W:
120V: 0.13A, 208V: 0.08A, 240V: 0.07A, 277V: 0.06A
|
| Dimming Driver |
Driver includes dimming control wiring for 0-10V dimming systems. Requires separate 0-10V DC dimming circuit. Dims down to 10%. |
| Power Factor |
120V: 99.5% 277V: 92.3% |
| THD |
120V: 6.58% 277V: 11.18% |
| Surge Protection | L-L 2 kV; L-G 4 kV |
| Operating Temperature |
-40 to 104°F -40 to 40°C |
| Lifespan |
100,000 Hours LED lifespan based on IESlm-80 results and TM-21 calculations |
| Emits No UV Light | Yes |
| Dimmable | Yes (0-10V Dimming Only) |
| Dimmable Down To | Off |
| Wet Location Rated | Yes |
| For Use Outdoors | Yes |
| DLC Listed |
Yes DLC Product Code: S-NCGC4X |
| UL Listed |
Yes Suitable for wet locations |
| RoHS Compliant | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 5 Year No-Compromise |
| UPC | 192552060721 |
Dimensions
Spec Sheet:
ALEDXS Spec Sheet
Instructions:
Installation Instructions
