60 Watts
8,400 - 9,600 Lumens
3000K/4000K/5000K
70 CRI
Type V
Distribution
Wet Locations
IP65 Rated
Wet Locations
Dimmable
(0-10V Dimming Only)
Operating Temp
-40°F to 122°F
120-277V AC
With Photocell
5 Year Warranty
Product Description
Nuvo 60 watt selectable color temperature (3000K/4000K/5000K) dimmable gray LED area light fixture with photocell.
Product Features
Type V Light Distribution
The Type 5 lens produces an even, omni-directional, light distribution.
Installation Options
The area light can be mounted direct to wall or with a mounting arm (not included).
Photocell
The integrated photocell enables operation from dusk-to-dawn.
Selectable Color Temperature
Color selection switch allows selecting between 3000K / 4000K / 5000K.
Wet Location Rated
Suitable for wet locations.
Specifications
| Fixture Type | Outdoor Area Light |
| Installation Type |
Wall or Arm Mount (Arm Mount Not Included) |
| Technology | LED |
| Photocell | Yes (Built In) |
| Material | Aluminum |
| Finish | Gray |
| Lens Material | Polycarbonate (PC) |
| BUG Rating | B3-U3-G1 |
| Light Distribution | Type V |
| Installation Notes | Suitable for 42-60mm pipe installation |
| Watts | 60W |
| Lumen Output | 8,400 - 9,600 Lumens |
| Color Temp |
Adjustable 3000K / 4000K / 5000K |
| Color Accuracy | 70 CRI |
| Beam Angle | 150x150 |
| Length | 13-5/8" |
| Width | 9-1/8" |
| Height | 7-3/8" |
| Extension | 13.62" |
| Weight | 5.07 lbs |
| Voltage | 120-277V AC |
| Flicker Free | Yes |
| Surge Protection | 4KV |
| Operating Temperature |
-40 to 122°F -40 to 50°C |
| Average Rated Hours | 50,000 |
| Dimmable | Yes (0-10V Dimming Only) |
| Wet Location Rated | Yes |
| For Use Outdoors | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| DLC Approved |
Yes DLC Premium DLC ID: PLRIM7S8AL2J |
| ADA Compliant | No |
| IP65 Rating | Yes |
| cULus Listed | cULus Listed - Wet Location Rated |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| California Status | Lawful for sale in California |
| California Title 24 | Yes |
| California T20 / T24 Rationale | T24 2016 - 2022 JA8 Compliant - Outdoor LED |
| California Prop 65 | Lead |
| Warranty | 5 Year Limited |
| UPC | 045923656835 |
| Suggested Dimmers |
Cooper DF10P Cooper SF10P Legrand ADPD4FBL3P2W4 Leviton DS710-10Z Leviton IP710-LFZ Lutron DVSCSTV Lutron DVSTV Lutron MS-Z101 Lutron MS-Z101-V Lutron NTSTV-DV Lutron RMJS-8T-DV-B PJ2-3BRL-GWH-L01 |
Dimensions
Spec Sheet:
65-683 Spec Sheet
Instructions:
65-683 Instructions
