170 / 220 / 260 Watts
26,421 / 34,222 / 38,288 Lumens
4000K
(Cool White)
82+ CRI
Emits no UV light
Type III
Distribution
Wet Locations
IP66 Rated
Wet Locations
Dimmable
(0-10V Dimming Only)
Operating Temp
-40°F to 125°F
480V AC
Controls
Light Pollution
10 Year Warranty
Product Description
RAB selectable wattage (170/220/260 watt) 4000K 0-10V dimming 480 volt wet rated LED outdoor area light fixture with a bronze finish
Product Features
Type III Light Distribution
The Type III distribution is meant to be located near the side of an area, projecting the light outward to fill the area.
Ideal for roadways, general parking areas, and other area lighting applications where a large pool of light is required.
Selectable Wattage
Power selection switch allows selecting between 260W/220W/170W (factory default 260W).
Dimmable
0-10V dimming driver standard.
IP66 Rating
Ingress Protection rating of IP66 for dust and water.
Wet Location Rated
Suitable for wet locations.
Environmentally Friendly
Mercury and UV free.
RoHS-compliant components.
Consistent Fixture-to-Fixture LED Color
7-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color.
Mounting
Universal mounting arm compatible for hole spacing patterns from 1" to 3" center to center.
Round pole adapter plate is included.
DLC Listed
This product is listed by Design Lights Consortium (DLC) as an ultra-efficient premium product that qualifies for the highest tier of rebates from DLC Member Utilities.
DLC Product Code: S-5CS2WG.
IESNA LM-79 & LM-80 Testing
This luminaire has been tested by an independent laboratory in accordance with IESNA LM-79 and LM-80.
Specifications
| Brand Name | RAB |
| Fixture Type | Outdoor Area Light |
| Technology | LED |
| Housing Material | Die-cast aluminum |
| Finish | Bronze |
| Reflector | Aluminum reflector with white polycarbonate |
| Light Distribution | Type III |
| BUG Rating |
260W: B3 U0 G4 220W: B3 U0 G4 170W: B3 U0 G4 |
| Effective Projected Area |
1 Fixture: 0.37 2 Fixtures at 90°: 0.59 2 Fixtures at 180°: 0.74 3 Fixtures at 90°: 0.96 4 Fixtures at 90°: 0.96 |
| Gaskets | High-temperature silicone gaskets |
| Includes | Round Pole Adapter Plate |
| Lens | Polycarbonate lens |
| Vibration Rating | 3G vibration rating per ANSI C136.31 |
| Equivalent |
1W Metal Halide |
| Watts | 170 / 220 / 260W |
| Lumens | 26,421 / 34,222 / 38,288 Lumens |
| Efficacy | 154.1/150.4/145 Lm/W |
| Color Temp |
4000K (Cool White) |
| Color Accuracy | 84/84/82 CRI |
| Weight | 27.3 lbs |
| Voltage | 480V AC |
| Operating Frequency | 50/60 Hz |
| Driver |
Type:
Constant Current, Non-Class 2
170W:
480V: 0.39A
220W:
480V: 0.50A
260W:
480V: 0.57A
|
| Dimming Driver |
Driver includes dimming control wiring for 0-10V dimming systems. Requires separate 0-10V DC dimming circuit. Dims down to 10%. |
| Power Factor | 96.4% |
| THD | 4.36% |
| Surge Protection |
Line to Line: 10 kV Line to Ground: 6 kV |
| Operating Temperature |
Max Power Temp Rating: -40 to 104°F (-40 to 40°C) Middle Power Temp Rating: -40 to 110°F (-40 to 43°C) Low Power Temp Rating: -40 to 125°F (-40 to 51°C) |
| Lifespan |
100,000 Hours LED lifespan based on IESlm-80 results and TM-21 calculations |
| Emits No UV Light | Yes |
| Dimmable | Yes (0-10V Dimming Only) |
| Wet Location Rated | Yes |
| For Use Outdoors | Yes |
| DLC Listed |
DLC Premium DLC Product Code: S-5CS2WG |
| IP66 Rating | Yes |
| UL Listed |
Yes Suitable for wet locations |
| RoHS Compliant | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 10 Year No-Compromise |
| Country of Origin | Cambodia |
| Trade Agreements Act Compliant | Yes |
| UPC | 192552023122 |
Dimensions
Spec Sheet:
ALEDL3TN/480 Spec Sheet
Instructions:
Installation Instructions
