150 Watts Max
Wet Locations
Medium Base
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 1 light PAR38 landscape flood light with dark bronze finish.
Specifications
| Fixture Type | Flood Light |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Halogen |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Technology | Halogen |
| Material | Glass / Metal |
| Finish | Dark Bronze |
| Max Wattage | 150W |
| Length | 12.5" |
| Width | 5.5" |
| Wet Location Rated | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| UL Classification | cULus - Wet Location Rated |
| UL Application | Outdoor |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923766480 |
Spec Sheet:
76-648 Spec Sheet
Instructions:
Landscape Floodlights Installation Instructions
