60 Watts Max
Wet Locations
Medium Base
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 10" 2 light 60 watt max outdoor carport fixture with textured frosted glass and black finish.
Specifications
| Fixture Type | Flush Mount |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 2 |
| Style | Utility |
| Glass Description | Frosted |
| Fixture Material | Glass / Metal |
| Finish | Black |
| Fabric Description | Frosted |
| Max Wattage | 60W |
| Width | 9.25" |
| Height | 5" |
| Back Plate Length | 9" |
| Back Plate Width | 9" |
| Back Plate Height | 0.75" |
| Wet Location Rated | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| UL Classification | cULus - Wet Location Rated |
| UL Application | Ceiling |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923604737 |
Spec Sheet:
60-473 Spec Sheet
Instructions:
Metal Carport Fixture Installation Instructions
