60 Watts Max
Wet Locations
Medium Base

1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 10" 2 light 60 watt max outdoor flush mount carport light fixture with frosted acrylic panels and white finish.
Specifications
| Fixture Type | Flush Mount |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 2 |
| Style | Traditional |
| Glass Description | Frosted |
| Fixture Material | Aluminum |
| Finish | White |
| Max Wattage | 60W |
| Width | 10.25" |
| Height | 5.5" |
| Wet Location Rated | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| UL Classification | cULus - Wet Location Rated |
| UL Application | Ceiling |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923778797 |
Spec Sheet:
77-879 Spec Sheet
