60 Watts Max
Wet Locations
Medium Base
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 12" 1 light 60 watt max spider cage ceiling fixture with old bronze finish and frosted glass lens.
Specifications
| Fixture Type | Flush Mount |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Style | Bulk Head |
| Glass Description | Frosted |
| Fixture Material | Frosted Glass |
| Finish | Old Bronze |
| Max Wattage | 60W |
| Width | 11.38" |
| Height | 5" |
| Back Plate Height | 1.25" |
| Back Plate Diameter | 10.5" |
| Wet Location Rated | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| UL Classification | cULus - Wet Location Rated |
| UL Application | Ceiling |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923605352 |
Spec Sheet:
60-535 Spec Sheet
Instructions:
Octagon Fixture Installation Instructions
