18.5 Watts
1,100 Lumens
3000K
(Warm White)
90 CRI
Wet Locations
Dimmable
Operating Temp
-1°F to 113°F
120V AC
5 Year Warranty
Product Description
Nuvo 10.5" 18.5 watts LED spider cage fixture with black finish and frosted glass.
Product Features
Wet Location Rated
Suitable for wet locations.
Specifications
| Fixture Type | Bulk Head |
| Technology | LED |
| Photocell or Sensor | No |
| Style | Traditional |
| Fixture Material | Die-cast Aluminum |
| Finish | Black (UV Stabilized Powder Coated) |
| Glass Description | Frost |
| Watts | 18.5W |
| Lumen Output | 1,100 Lumens |
| Color Temp |
3000K (Warm White) |
| Color Accuracy | 90 CRI |
| Width | 10.56" |
| Height | 5.06" |
| Weight | 2.81 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Operating Temperature |
-1 to 113°F -17 to 45°C |
| Average Rated Hours | 50,000 |
| Dimmable | Yes |
| Dimming Range | 100% to 20% (Depending on Dimmer Control) |
| Wet Location Rated | Yes |
| For Use Outdoors | Yes |
| Energy Star Approved |
Yes Energy Star ID: 2393486 |
| ADA Compliant | No |
| cETLus Listed | cETLus - Wet Location Rated |
| IOT Enabled | No |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| California Status | Lawful for sale in California |
| California Title 24 | Yes, Complies with Title 24 Appendix JA8 |
| California T20 / T24 Rationale | T24 2016 - 2022 JA8 Listed |
| California Prop 65 | Lead |
| Warranty | 5 Year Limited |
| UPC | 045923614002 |
Spec Sheet:
62-1400 Spec Sheet
Instructions:
62-1400 Instructions
