60 Watts Max
Wet Locations
Medium Base
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 11" 2 light 60 watts max square ceiling fixture with textured black finish and clear seed glass.
Specifications
| Fixture Type | Flush Mount |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 2 |
| Style | Traditional |
| Glass Description | Clear Seeded |
| Fixture Material | Glass / Metal |
| Finish | Textured Black |
| Collection | Wingate |
| Max Wattage | 60W |
| Width | 11.25" |
| Height | 5.13" |
| Back Plate Length | 11.25" |
| Back Plate Width | 11.25" |
| Back Plate Height | 1" |
| Wet Location Rated | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| UL Classification | cULus - Wet Location Rated |
| UL Application | Ceiling |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923656262 |
Spec Sheet:
60-5626 Spec Sheet
Instructions:
60-5626 Installation Instructions
