60 Watts Max
Wet Locations
Medium Base
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 12" 2 light 60 watts max square ceiling fixture with bronze finish, copper accents, and clear seeded glass.
Specifications
| Fixture Type | Flush Mount |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 2 |
| Fixture Material | Glass / Metal |
| Finish | Bronze / Copper Accents |
| Collection | Howell |
| Includes | (2) 60W Incandescent Lamps |
| Replacement Bulb | S2423 |
| Max Wattage | 60W |
| Width | 12" |
| Height | 4.13" |
| Wet Location Rated | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| UL Classification | cULus - Wet Location Rated |
| RoHS Compliant | Yes |
| CEC Status | Not T24 Compliant |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923658341 |
Spec Sheet:
60-5834 Spec Sheet
Instructions:
60-5834 Installation Instructions
