100 Watts Max
Damp Locations
Medium Base
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 14" 1 light outdoor hanging lantern pendant with clear beveled glass and textured black finish.
Specifications
| Fixture Type | Hanging Lantern |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Style | Traditional |
| Glass Description | Clear Beveled |
| Fixture Material | Glass / Metal |
| Finish | Textured Black |
| Chain Length | 48 |
| Collection | Boxwood |
| Max Wattage | 100W |
| Width | 8" |
| Height | 13.75" |
| Back Plate Height | 0.98" |
| Back Plate Diameter | 4.72" |
| Damp Location Rated | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| UL Classification | cULus - Damp Location Rated |
| UL Application | Ceiling |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923649790 |
Spec Sheet:
60-4979 Spec Sheet
Instructions:
Boxwood Pendant Installation Instructions
