60 Watts Max
Damp Locations
Candelabra Base
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 20" 3 light outdoor hanging lantern pendant with clear beveled glass and white finish.
Specifications
| Fixture Type | Hanging Lantern |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Candelabra (E12) |
| Number of Lamps | 3 |
| Style | Transitional |
| Glass Description | Clear Beveled |
| Finish | White |
| Chain Length | 48 |
| Collection | Central Park |
| Max Wattage | 60W |
| Width | 7.38" |
| Height | 20" |
| Back Plate Height | 0.91" |
| Back Plate Diameter | 4.72" |
| Damp Location Rated | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| UL Classification | cULus - Damp Location Rated |
| UL Application | Ceiling |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923608940 |
Spec Sheet:
60-894 Spec Sheet
Instructions:
Central Park Pendant Installation Instructions
