100 Watts Max
Wet Locations
Candelabra Base
120V AC
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 11.5" 3 light outdoor hanging lantern pendant with matte black finish, candelabra base, and clear glass.
Product Features
Easy Installation
Easy to install with included mounting hardware and instructions.
Wet Location Rated
Suitable for wet locations.
Specifications
| Fixture Type | Hanging Lantern |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Candelabra (E12) |
| Number of Lamps | 3 |
| Style | Transitional |
| Fixture Material | Die-Cast Aluminum / Glass |
| Finish | Matte Black Finish |
| Glass Description | Clear Glass |
| Chain Length | 48 in. |
| Collection | Jamesport |
| Max Wattage | 100W |
| Length | 7.5" |
| Width | 7.5" |
| Height | 11.43" |
| Back Plate Height | 0.47" |
| Back Plate Diameter | 4.75" |
| Weight | 4.11 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Damp Location Rated | Yes |
| Wet Location Rated | Yes |
| For Use Outdoors | Yes |
| Sloped Ceiling | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| NSF Approved | No |
| ADA Compliant | No |
| UL Classification | cULus - Wet Location Rated |
| FCC Compliant | No |
| RoHS Compliant | No |
| California Status | Lawful for sale in California |
| California T20 / T24 Rationale | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| California Prop 65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923601699 |
Spec Sheet:
60-5933 Spec Sheet
Instructions:
60-5933 Instructions
