100 Watts Max
Damp Locations
Medium Base
120V AC
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 17.25" 1 light outdoor hanging lantern pendant with matte black finish and clear water glass.
Product Features
Easy Installation
Easy to install with included mounting hardware and instructions.
Damp Location Rated
Suitable for damp locations.
Specifications
| Fixture Type | Hanging Lantern |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Style | Transitional |
| Fixture Material | Die-Cast Aluminum / Glass |
| Finish | Powder Coated |
| Finish | Matte Black Finish |
| Glass Description | Clear Water Glass |
| Chain Length | 48 in. |
| Collection | Austen |
| Max Wattage | 100W |
| Length | 7.75" |
| Width | 7.75" |
| Height | 17.25" |
| Back Plate Length | 5.12" |
| Back Plate Width | 5.12" |
| Back Plate Height | 1" |
| Weight | 6.03 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Damp Location Rated | Yes |
| For Use Outdoors | Yes |
| Sloped Ceiling | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| NSF Approved | No |
| ADA Compliant | No |
| cETLus Listed | cETLus - Damp Location Rated |
| FCC Compliant | No |
| RoHS Compliant | No |
| California Status | Lawful for sale in California |
| California T20 / T24 Rationale | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| California Prop 65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923604270 |
Spec Sheet:
60-5996 Spec Sheet
Instructions:
60-5996 Instructions
