60 Watts Max
Damp Locations
Medium Base
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 13" 1 light outdoor hanging lantern pendant with clear seeded glass and old bronze finish.
Specifications
| Fixture Type | Hanging Lantern |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Style | Transitional |
| Glass Description | Clear Seeded |
| Finish | Old Bronze |
| Chain Length | 48 |
| Collection | Cornerstone |
| Max Wattage | 60W |
| Width | 7" |
| Height | 12.63" |
| Back Plate Height | 0.91" |
| Back Plate Diameter | 4.72" |
| Damp Location Rated | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| UL Classification | cULus - Damp Location Rated |
| UL Application | Ceiling |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923609923 |
Spec Sheet:
60-992 Spec Sheet
Instructions:
Cornerstone Pendant Installation Instructions
