100 Watts Max
Damp Locations
Medium Base
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 14" 1 light outdoor hanging lantern pendant with textured black finish and etched glass.
Specifications
| Fixture Type | Hanging Lantern |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Finish | Textured Black |
| Glass Description | Etched |
| Chain Length | 48 |
| Collection | Lansing |
| Max Wattage | 100W |
| Width | 11" |
| Height | 13.88" |
| Weight | 8.44 lbs |
| Damp Location Rated | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| cETLus Listed | cETLus - Damp Location Rated |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923664052 |
Spec Sheet:
60-6405 Spec Sheet
