60 Watts Max
Damp Locations
Medium Base
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 18" 1 light outdoor hanging lantern pendant with aged bronze finish and clear glass.
Specifications
| Fixture Type | Hanging Lantern |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Style | Transitional |
| Fixture Material | Glass |
| Finish | Aged Bronze / Clear |
| Collection | Huron |
| Includes | (1) 60W Incandescent Lamp |
| Replacement Bulb | S2422 |
| Max Wattage | 60W |
| Width | 8.25" |
| Height | 18" |
| Back Plate Height | 0.75" |
| Back Plate Diameter | 5" |
| Weight | 8.36 lbs |
| Damp Location Rated | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| cETLus Listed | cETLus - Damp Location Rated |
| RoHS Compliant | Yes |
| CEC Status | Not T24 Compliant |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923665042 |
Spec Sheet:
60-6504 Spec Sheet
