9.8 Watts
810 Lumens
2700K
(Soft White)
82 CRI
Damp Locations
120V AC
3 Year Warranty
Product Description
Nuvo 9" LED outdoor hanging lantern pendant with satin amber glass and mahogany bronze finish.
Specifications
| Fixture Type | Hanging Lantern |
| Technology | LED |
| Style | Transitional |
| Fixture Material | Satin Amber Glass |
| Finish | Mahogany Bronze |
| Glass Description | Satin White Glass |
| Collection | Diego |
| Includes | (1) 9.8W LED Lamp |
| Watts | 9.8W |
| Lumen Output | 810 Lumens |
| Color Temp |
2700K (Soft White) |
| Color Accuracy | 82 CRI |
| Width | 9" |
| Height | 14.75" |
| Back Plate Height | 1.1" |
| Back Plate Diameter | 5" |
| Voltage | 120V AC |
| Dimmable | Lamp Dependent |
| Damp Location Rated | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| cETLus Listed | cETLus - Damp Location Rated |
| UL Application | Ceiling |
| RoHS Compliant | Yes |
| CEC Status | California T24 Compliant |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 3 Year Limited |
| UPC | 045923326455 |
Spec Sheet:
62-645 Spec Sheet
Instructions:
Installation Instructions
