10 Watts
800 Lumens
3000K
(Warm White)
90+ CRI
Damp Locations
120V AC
3 Year Warranty
Product Description
Nuvo 20" LED outodoor hanging lantern pendant with textured black finish and antique white glass.
Specifications
| Fixture Type | Hanging Lantern |
| Technology | LED |
| Style | Transitional |
| Fixture Material | Glass |
| Finish | Textured Black |
| Glass Description | Antique White Glass |
| Collection | Willis |
| Includes | (1) 10W LED Lamp |
| Watts | 10W |
| Lumen Output | 800 Lumens |
| Color Temp |
3000K (Warm White) |
| Color Accuracy | 90+ CRI |
| Width | 9" |
| Height | 19.88" |
| Back Plate Height | 1.1" |
| Back Plate Diameter | 5" |
| Voltage | 120V AC |
| Dimmable | Lamp Dependent |
| Damp Location Rated | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| cETLus Listed | cETLus - Damp Location Rated |
| UL Application | Ceiling |
| RoHS Compliant | Yes |
| CEC Status | California T24 Compliant |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 3 Year Limited |
| UPC | 045923326554 |
Spec Sheet:
62-655 Spec Sheet
Instructions:
Installation Instructions
