100 Watts Max
Damp Locations
Medium Base
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 16" 1 light outdoor hanging lantern pendant with frosted glass and textured black finish.
Specifications
| Fixture Type | Hanging Lantern |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Style | Transitional |
| Glass Description | Frosted |
| Fixture Material | Frosted Glass |
| Finish | Textured Black |
| Chain Length | 48 |
| Collection | Adams |
| Max Wattage | 100W |
| Width | 6.13" |
| Height | 15.75" |
| Back Plate Height | 0.98" |
| Back Plate Diameter | 4.72" |
| Damp Location Rated | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| UL Classification | cULus - Damp Location Rated |
| UL Application | Ceiling |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923649134 |
Spec Sheet:
60-4913 Spec Sheet
Instructions:
Adams Pendant Installation Instructions
