60 Watts Max
Damp Locations
Medium Base
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 17" 1 light outdoor hanging lantern pendant with bronze finish, copper accents, and clear seeded glass.
Specifications
| Fixture Type | Hanging Lantern |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Fixture Material | Glass / Metal |
| Finish | Bronze / Copper Accents |
| Chain Length | 48 |
| Collection | Howell |
| Includes | (1) 60W Incandescent Lamp |
| Replacement Bulb | S2423 |
| Max Wattage | 60W |
| Width | 8.75" |
| Height | 17.13" |
| Damp Location Rated | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| UL Classification | cULus - Damp Location Rated |
| RoHS Compliant | Yes |
| CEC Status | Not T24 Compliant |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923658365 |
Spec Sheet:
60-5836 Spec Sheet
Instructions:
60-5836 Installation Instructions
