60 Watts Max
Wet Locations
Candelabra Base
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 21" 3 light outdoor post lantern with clear beveled glass and old bronze finish.
Specifications
| Fixture Type | Post Lantern |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Candelabra (E12) |
| Number of Lamps | 3 |
| Style | Transitional |
| Glass Description | Clear Beveled |
| Finish | Old Bronze |
| Collection | Central Park |
| Fitter Size | 3 in. |
| Max Wattage | 60W |
| Width | 7.38" |
| Height | 21" |
| Wet Location Rated | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| UL Classification | cULus - Wet Location Rated |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923608988 |
Spec Sheet:
60-898 Spec Sheet
Instructions:
Installation Instructions
