100 Watts Max
Wet Locations
Medium Base
120V AC
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 13.8" 1 light outdoor post lantern with clear seeded glass and white finish.
Product Features
Easy Installation
Easy to install with included instructions and mounting hardware.
Wet Location Rated
Suitable for wet locations.
Mounting
Mounting hardware is included. Pier mount and post sold separately.
Specifications
| Fixture Type | Post Lantern |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Style | Craftsman |
| Fixture Material | Die-Cast Aluminum / Glass |
| Finish | White Finish |
| Glass Description | Clear Seeded Glass |
| Collection | Cove Neck |
| Max Wattage | 100W |
| Length | 7.11" |
| Width | 7.11" |
| Height | 13.78" |
| Back Plate Height | 3" |
| Back Plate Diameter | 3.25" |
| Weight | 2.43 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Wet Location Rated | Yes |
| For Use Outdoors | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| NSF Approved | No |
| ADA Compliant | No |
| UL Classification | cULus - Wet Location Rated |
| FCC Compliant | No |
| RoHS Compliant | No |
| California Status | Lawful for sale in California |
| California T20 / T24 Rationale | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| California Prop 65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923602535 |
Spec Sheet:
60-5954 Spec Sheet
Instructions:
60-5954 Instructions
