100 Watts Max
Wet Locations
Medium Base
120V AC
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 17.3" 1 light outdoor post lantern with matte black finish and clear water glass.
Product Features
Easy Installation
Easy to install with included instructions and mounting hardware.
Wet Location Rated
Suitable for wet locations.
Mounting
Mounting hardware is included. Pier mount and post sold separately.
Specifications
| Fixture Type | Post Lantern |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Style | Transitional |
| Fixture Material | Die-Cast Aluminum / Glass |
| Finish | Matte black finish |
| Glass Description | Clear water glass |
| Collection | Stillwell |
| Max Wattage | 100W |
| Length | 6.5" |
| Width | 6.5" |
| Height | 17.33" |
| Back Plate Height | 3.5" |
| Back Plate Diameter | 3.25" |
| Weight | 3.13 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Wet Location Rated | Yes |
| For Use Outdoors | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| NSF Approved | No |
| ADA Compliant | No |
| UL Classification | cULus - Wet Location Rated |
| FCC Compliant | No |
| RoHS Compliant | No |
| California Status | Lawful for sale in California |
| California T20 / T24 Rationale | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| California Prop 65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923604232 |
Spec Sheet:
60-5957 Spec Sheet
Instructions:
60-5957 Instructions
