60 Watts Max
Wet Locations
Medium Base
1 Year Warranty
Product Description
Satco 13" 1 light post lantern with brass finial acrylic panels and black finish.
Specifications
| Fixture Type | Post Lantern |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Style | Traditional |
| Fixture Material | Aluminum |
| Finish | Black |
| Fitter Size | 3 in. |
| Max Wattage | 60W |
| Width | 7.75" |
| Height | 12.5" |
| Wet Location Rated | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| UL Classification | cULus - Wet Location Rated |
| UL Application | Wall |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923778988 |
Spec Sheet:
77-898 Spec Sheet
