60 Watts Max
Wet Locations
Medium Base
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 21" 1 light outdoor post lantern with aged bronze finish and clear glass.
Specifications
| Fixture Type | Post Lantern |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Style | Transitional |
| Finish | Aged Bronze / Clear Glass |
| Glass Description | Clear Glass |
| Collection | Huron |
| Fitter Size | 3 in. |
| Includes | (1) 60W Incandescent Lamp |
| Replacement Bulb | S2422 |
| Max Wattage | 60W |
| Width | 8.25" |
| Height | 20.88" |
| Weight | 8.13 lbs |
| Energy Star Approved | No |
| cETLus Listed | cETLus - Wet Location Rated |
| RoHS Compliant | Yes |
| CEC Status | Not T24 Compliant |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923665035 |
Spec Sheet:
60-6503 Spec Sheet
