10.5 Watts
830 Lumens
3000K
(Warm White)
90+ CRI
Wet Locations
120V AC
3 Year Warranty
Product Description
Nuvo 18" outdoor LED post lantern with mahogany bronze finish and satin white glass.
Specifications
| Fixture Type | Post Lantern |
| Technology | LED |
| Style | Transitional |
| Fixture Material | Satin White Glass |
| Finish | Mahogany Bronze |
| Collection | Bethany |
| Fitter Size | 3 in. |
| Includes | (1) 10.5W LED Lamp |
| Watts | 10.5W |
| Lumen Output | 830 Lumens |
| Color Temp |
3000K (Warm White) |
| Color Accuracy | 90+ CRI |
| Width | 10" |
| Height | 18.38" |
| Voltage | 120V AC |
| Dimmable | Lamp Dependent |
| Energy Star Approved | No |
| cETLus Listed | cETLus - Wet Location Rated |
| UL Application | Post |
| RoHS Compliant | Yes |
| CEC Status | California T24 Compliant |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 3 Year Limited |
| UPC | 045923326349 |
Spec Sheet:
62-634 Spec Sheet
Instructions:
Installation Instructions
