100 Watts Max
Wet Locations
Medium Base
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 17" 1 light outdoor post lantern with clear water glass and white finish.
Specifications
| Fixture Type | Post Lantern |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Style | Transitional |
| Glass Description | Clear Water |
| Fixture Material | Glass / Metal |
| Finish | White |
| Collection | Banyan |
| Fitter Size | 3 in. |
| Max Wattage | 100W |
| Width | 6.13" |
| Height | 17.25" |
| Wet Location Rated | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| UL Classification | cULus - Wet Location Rated |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923649271 |
Spec Sheet:
60-4927 Spec Sheet
Instructions:
Installation Instructions
