20 Watts
1,900 Lumens
3000K
(Warm White)
80 CRI
Wet Locations
IP65 Rated
Wet Locations
Not Dimmable
Operating Temp
-22°F to 122°F
100-277V AC
5 Year Warranty
Product Description
Nuvo 20 watt 3000K dual head LED security lights with white finish.
Specifications
| Fixture Type | Security Lighting |
| Technology | LED |
| Material | Die Cast Aluminum |
| Finish | White |
| Lens Material | Glass |
| Watts | 20W |
| Lumen Output | 1,900 Lumens |
| Color Temp |
3000K (Warm White) |
| Color Accuracy | 80 CRI |
| Beam Angle | 50° |
| Length | 7.63" |
| Width | 7.06" |
| Height | 4.13" |
| Back Plate Length | 4.17" |
| Back Plate Width | 4.17" |
| Weight | 2.54 lbs |
| Voltage | 100-277V AC |
| Operating Temperature |
-22 to 122°F -30 to 50°C |
| Average Rated Hours | 50,000 |
| Dimmable | No |
| Wet Location Rated | Yes |
| For Use Outdoors | Yes |
| Energy Star Approved |
Yes Energy Star ID: 2336405 |
| IP65 Rating | Yes |
| UL Classification | cULus - Wet Location Rated |
| UL Application | Outdoor |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| CEC Status | California T24 Compliant |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 5 Year Limited |
| UPC | 045923680342 |
Spec Sheet:
65-210 Spec Sheet
