38 Watts
3,600 Lumens
3000K/4000K/5000K
90 CRI
Wet Locations
Not Dimmable
120V AC
5 Year Warranty
Product Description
RAB 38 watt 3000K/4000K/5000K dual head LED security lights with white finish and sensory.
Product Features
Wall Switch Manual Override
Two flip logic prevents activation by momentary power outages. Stays on for 6 hours. No extra wiring needed.
Wet Location Rated
Suitable for wet locations.
90 CRI
Produces rich and vibrant colors.
Universal Cover
EZ Plate Universal cover fits all boxes.
Specifications
| Fixture Type | Security Lighting |
| Style | PAR38 |
| Technology | LED |
| Sensor Detection Angle | 110° |
| Sensor Housing | Corrosion Resistant Polycarbonate |
| Finish | White |
| Watts | 38W |
| Power Consumption | 4W |
| Lumens | 3,600 Lumens |
| Efficacy | 95 Lm/W |
| Color Temp |
Adjustable 3000K / 4000K / 5000K |
| Color Accuracy | 90 CRI |
| Length | 15-1/2" |
| Weight | 1.8 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Driver |
Type:
Constant Current
|
| Switching Capacity | 600W @ 120VAC Electronic Ballast (LED) |
| Surge Protection | Withstands up to 6000 volts |
| Sensor Time Adjustment | 5 seconds to 15 minutes |
| Sensor Sensitivity | Adjustable from 50%% to 100% |
| Sensor Manual Override | 6 Hour protected manual override |
| L70 Lifespan | 15,000 Hours |
| Dimmable | No |
| Wet Location Rated | Yes |
| UL Listed |
Yes Suitable for wet locations |
| Limited Warranty |
5 Year Limited Covers light output, driver performance and paint finish. |
| Lamp Warranty | 3 Years |
| UPC | 192552026567 |
Dimensions
Spec Sheet:
GT500RW/L Spec Sheet
Instructions:
Installation Instructions
