38 Watts
3,600 Lumens
3000K/4000K/5000K
90 CRI
Wet Locations
Not Dimmable
120V AC
With Photocell
10 Year Warranty
Product Description
RAB STL200HW 38 watt 3000K/4000K/5000K dual head LED security lights with white finish and sensory.
Product Features
Adjustable Arm
1/2" NPS threaded arm with serrated locking swivel fits all standard mounting boxes and covers.
Photoelectric Control
Deactivates lights during daylight.
Fully adjustable for 24 hour operation or custom applications.
Adjustable Detection Zone
Customize the protection pattern with included snap-on blinders (if required).
RF Immunity
Circuits fully shielded for maximum radio frequency immunity.
Auto Test Logic
5 minutes of test time when powered. Resets to auto mode without adjustment.
Wall Switch Manual Override
Two flip logic prevents activation by momentary power outages. Stays on for 6 hours. No extra wiring needed.
Detection Indicator
Shows when sensor is detecting in daytime and glows red at night for "on-guard" deterrence.
Temperature Compensation
Sensitivity adjusts automatically for consistent detection in hot and cold ambient temperatures.
Wet Location Rated
Suitable for wet locations.
No Tool Joints
Keeps sensing pattern level for fast, error-free installation.
90 CRI
Produces rich and vibrant colors.
Universal Cover
EZ Plate Universal Cover fits all outdoor boxes.
Specifications
| Fixture Type | Security Lighting |
| Style | PAR38 |
| Technology | LED |
| Sensor Detection Angle | 200° |
| Housing Material | Precision die cast aluminum. |
| Finish | White |
| Watts | 38W |
| Power Consumption | 1W |
| Lumens | 3,600 Lumens |
| Efficacy | 95 Lm/W |
| Color Temp |
Adjustable 3000K / 4000K / 5000K |
| Color Accuracy | 90 CRI |
| Length | 17-1/2" |
| Weight | 4.3 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Driver |
Type:
Constant Current
|
| Switching Capacity | 120W Electronic Ballast (LED) @ 120 Volts |
| Surge Protection | Withstands up to 6000 volts |
| Sensor Time Adjustment | 5 seconds to 12 minutes |
| Wide Sensitivity Control | Adjustable from 100% to 30% |
| Advanced Detection Logic | Minimizes false triggers |
| L70 Lifespan | 15,000 Hours |
| Dimmable | No |
| Wet Location Rated | Yes |
| UL Listed |
Yes Suitable for wet locations |
| Limited Warranty |
10 Year Limited Covers light output, driver performance and paint finish. |
| Lamp Warranty | 3 Years |
| UPC | 192552026666 |
Dimensions
Spec Sheet:
STL200HW/L Spec Sheet
Instructions:
Installation Instructions
