150 Watts Max
Wet Locations
Medium Base
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 5" PAR38 1 light glass / metal outdoor flood light fixture with adjustable swivel and white finish.
Specifications
| Fixture Type | Flood Light |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Halogen |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Technology | Halogen |
| Material | Glass / Metal |
| Finish | White |
| Max Wattage | 150W |
| Width | 4.5" |
| Extension | 5" |
| Wet Location Rated | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| UL Classification | cULus - Wet Location Rated |
| UL Application | Wall |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923765209 |
Spec Sheet:
76-520 Spec Sheet
Instructions:
1 Light Holders Floodlights Installation Instructions
