150 Watts Max
Medium Base
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 8" PAR38 1 light cast aluminum outdoor flood light fixture with adjustable swivel and black finish.
Specifications
| Fixture Type | Flood Light |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Halogen |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Technology | Halogen |
| Material | Aluminum |
| Finish | Black |
| Max Wattage | 150W |
| Width | 4.5" |
| Extension | 8" |
| Energy Star Approved | No |
| UL Application | Wall |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923777004 |
Spec Sheet:
77-700 Spec Sheet
