150 Watts Max
Wet Locations
Medium Base
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 15" PAR38 2 light glass / metal outdoor floodlight fixture with add on motion sensor and bronze finish.
Specifications
| Fixture Type | Flood Light |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 2 |
| Technology | Incandescent |
| Material | Glass / Metal |
| Finish | Bronze |
| Max Wattage | 150W |
| Width | 15" |
| Extension | 8" |
| Wet Location Rated | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| UL Classification | cULus - Wet Location Rated |
| UL Application | Wall |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923774959 |
Spec Sheet:
77-495 Spec Sheet
Instructions:
Motion Sensor Floodlights Installation Instructions
