5 Watts
240 Lumens
3000K
(Warm White)
90 CRI
Wet Locations
Dimmable
120V AC
3 Year Warranty
Product Description
Nuvo 4.75" 5 watt up and down 3000K square LED outdoor wall sconce with white finish.
Product Features
Wet Location Rated
Suitable for wet locations.
Specifications
| Fixture Type | Sconce |
| Installation Orientation | Up/Down |
| Technology | LED |
| Fixture Material | Aluminum / Steel |
| Finish | White |
| Collection | Lightgate |
| Fabric Description | White |
| Watts | 5W |
| Lumen Output | 240 Lumens |
| Color Temp |
3000K (Warm White) |
| Color Accuracy | 90 CRI |
| Width | 4.75" |
| Height | 4.75" |
| Top to Outlet | 2.50 |
| Back Plate or Canopy Length | 4.75" |
| Back Plate or Canopy Width | 4.75" |
| Back Plate or Canopy Height | 1.25" |
| Extension | 4.75" |
| Weight | 1.54 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Average Rated Hours | 30,000 |
| Dimmable | Yes |
| Recommended Dimmer | Reverse Phase |
| Wet Location Rated | Yes |
| For Use Outdoors | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| ADA Compliant | No |
| cETLus Listed | cETLus - Wet Location Rated |
| UL Application | Outdoor |
| FCC Compliant | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| CEC Status | California T24 Compliant |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 3 Year Limited |
| UPC | 045923681073 |
| Suggested Dimmers |
Lutron CTRP-253P Lutron DVELV-300P Lutron DVRP-253P Lutron NTELV-300 Lutron NTRP-250 Lutron SELV-300P |
Spec Sheet:
62-1467 Spec Sheet
Instructions:
62-1467 Instructions
