60 Watts Max
Wet Locations
Medium Base
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 8.88" 1 light lantern wall fixture with white finish and satin frosted glass.
Specifications
| Fixture Type | Wall Lantern |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Installation Orientation | Down Only |
| Style | Utility |
| Glass Description | Satin Frosted |
| Finish | White |
| Max Wattage | 60W |
| Width | 6" |
| Height | 8.88" |
| Back Plate Height | 0.91" |
| Back Plate Diameter | 4.72" |
| Extension | 6.88" |
| Wet Location Rated | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| UL Classification | cULus - Wet Location Rated |
| UL Application | Wall |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923606397 |
Spec Sheet:
60-639 Spec Sheet
Instructions:
Installation Instructions
