60 Watts Max
Wet Locations
Medium Base
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 6" 1 light outdoor wall fixture with white glass and gloss white finsih.
Specifications
| Fixture Type | Wall Fixture |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Installation Orientation | Down Only |
| Style | Utility |
| Glass Description | White |
| Fixture Material | Frosted Glass |
| Finish | Gloss White |
| Max Wattage | 60W |
| Width | 5.5" |
| Height | 8.5" |
| Extension | 6" |
| Wet Location Rated | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| UL Classification | cULus - Wet Location Rated |
| UL Application | Wall |
| RoHS Compliant | Yes |
| CA Prop-65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923767043 |
Spec Sheet:
76-704 Spec Sheet
