13 Watts
599 Lumens
4000K
(Neutral White)
86 CRI
Emits no UV light
Wet Locations
Not Dimmable
Operating Temp
-40°F to 104°F
100-277V AC

5 Year Warranty
Product Description
RAB 13 watt 4000K gooseneck style LED light fixture with white finish, 15" angled cone shade, flood reflector, and a 24" GOOSE1 arm.
Product Features
Wet Location Rated
This outdoor gooseneck light is suitable for wet locations. Suitable for mounting within 1.2m (4ft) of the ground.
Environmentally Friendly
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
Consistent Fixture-to-Fixture LED Color
3-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color.
Mounting
Heavy-duty mounting arm with "O" ring seal and stainless steel screw.
Swivel Joint
Adjustable 45° swivel joint.
IESNA LM-79 & LM-80 Testing
This luminaire has been tested by an independent laboratory in accordance with IESNA LM-79 and LM-80.
Specifications
| Housing Material | Precision die-cast aluminum housing, lens frame and mounting plate |
| Fixture Arm | 24" GOOSE1 Arm |
| Shade Description | 15" Angled Cone Shade |
| Reflector | Flood |
| Lens | Frosted |
| Gaskets | High-temperature Silicone |
| LED | Single multi-chip, 13W high-output, long-life LED |
| Equivalent | 75W Incandescent, 50W Metal Halide or 18W CFL |
| Watts | 13W |
| Lumens | 599 Lumens |
| Efficacy | 38 lm/W |
| Color Temp | 4000K (Neutral White) |
| Color Accuracy | 86 CRI |
| Weight | 13 lbs |
| Input Voltage | 100-277V AC |
| Operating Frequency | 50/60 Hz |
| Driver | Type: Constant Current, Class 2, 100-240VAC 0.3 - 0.15A 120V: 0.3A 208V: 0.3A 240V: 0.3A 277V: 0.15A |
| Power Factor | 96.8% |
| THD | ≤20% |
| Surge Protection | 4kV |
| Operating Temperature | -40 to 104°F -40 to 40°C |
| Lifespan | 100,000 Hours (Based on IES LM-80 results and TM-21 calculations) |
| Emits No UV Light | Yes |
| Dimmable | No |
| Wet Location Rated | Yes |
| UL Listed | Yes Suitable for wet locations. Suitable for mounting within 1.2m (4ft) of the ground. |
| RoHS Compliant | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 5 Year |
| UPC | 019813028804 |
Dimensions
Spec Sheet:
GN1LED13NACW Spec Sheet
Instructions:
Installation Instructions
