13 Watts
344 Lumens
3000K
(Warm White)
86 CRI
Emits no UV light
Wet Locations
Not Dimmable
Operating Temp
-40°F to 104°F
100-277V AC
5 Year Warranty
Product Description
RAB 13 watt 3000K gooseneck style LED light fixture with black finish, 15" angled cone shade, flood reflector, and a 24" GOOSE1 arm.
Product Features
Wet Location Rated
Suitable for wet locations. Suitable for mounting within 1.2m (4ft) of the ground.
Environmentally Friendly
Mercury and UV free. RoHS-compliant components.
Consistent Fixture-to-Fixture LED Color
3-step MacAdam Ellipse binning to achieve consistent fixture-to-fixture color.
Mounting
Heavy-duty mounting arm with "O" ring seal and stainless steel screw.
Swivel Joint
Adjustable 45° swivel joint.
IESNA LM-79 & LM-80 Testing
This luminaire has been tested by an independent laboratory in accordance with IESNA LM-79 and LM-80.
Specifications
| Housing Material | Precision die-cast aluminum housing, lens frame and mounting plate |
| Fixture Arm | 24" GOOSE1 Arm |
| Shade Description | 15" Angled Cone Shade |
| Reflector | Flood |
| Lens | Frosted |
| Gaskets | High-temperature Silicone |
| LED | Single multi-chip, 13W high-output, long-life LED |
| Equivalent | 75W Incandescent, 50W Metal Halide or 18W CFL |
| Watts | 13W |
| Lumens | 344 Lumens |
| Efficacy | 22 lm/W |
| Color Temp |
3000K (Warm White) |
| Color Accuracy | 86 CRI |
| Weight | 11.2 lbs |
| Input Voltage | 100-277V AC |
| Operating Frequency | 50/60 Hz |
| Driver |
Type:
Constant Current, Class 2, 100-240VAC 0.3 - 0.15A
120V:
0.3A
208V:
0.3A
240V:
0.3A
277V:
0.15A
|
| Power Factor | 97.5% |
| THD | ≤20% |
| THD |
7.5% at 120V 7.1% at 277V |
| Surge Protection | 4kV |
| Operating Temperature |
-40 to 104°F -40 to 40°C |
| Lifespan |
100,000 Hours (Based on IES LM-80 results and TM-21 calculations) |
| Emits No UV Light | Yes |
| Dimmable | No |
| Wet Location Rated | Yes |
| UL Listed |
Yes Suitable for wet locations. Suitable for mounting within 1.2m (4ft) of the ground. |
| RoHS Compliant | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 5 Year |
| UPC | 019813028774 |
Dimensions
Spec Sheet:
GN1LED13YACB Spec Sheet
Instructions:
Installation Instructions
