26 Watts
844 Lumens
3000K
(Warm White)
82 CRI
Emits no UV light
Wet Locations
Not Dimmable
Minimum Temp
-40°F
100-277V AC

5 Year Warranty
Product Description
RAB 26 watt 3000K gooseneck style LED light fixture with black finish, 11" angled cone shade, flood reflector, and a 24" GOOSE1 arm.
Product Features
Wet Location Rated
This black outdoor gooseneck light is suitable for wet locations. Suitable for mounting within 1.2m (4ft) of the ground.
Environmentally Friendly
This LED Gooseneck Wall Light is Mercury and UV-free. RoHS-compliant components.
Mounting
Heavy-duty mounting arm with "O" ring seal and stainless steel screw.
Swivel Joint
Adjustable 45° swivel joint.
IESNA LM-79 & LM-80 Testing
This luminaire has been tested by an independent laboratory in accordance with IESNA LM-79 and LM-80.
Specifications
| Housing Material | Precision die-cast aluminum housing, lens frame and mounting plate |
| Fixture Arm | 24" GOOSE1 Arm |
| Shade Description | 11" Angled Cone Shade |
| Reflector | Flood |
| Lens | Frosted |
| Gaskets | High-temperature Silicone |
| LED | Single multi-chip, 26W high-output, long-life LED |
| Equivalent | 120W Incandescent 75W Metal Halide 42W CFL |
| Watts | 26W |
| Lumens | 844 Lumens |
| Efficacy | 28 lm/W |
| Color Temp | 3000K (Warm White) |
| Color Accuracy | 82 CRI |
| Weight | 13.6 lbs |
| Input Voltage | 100-277V AC |
| Operating Frequency | 50/60 Hz |
| Driver | Type: Constant Current, Class 2, 0.48 A 120V: 0.25A 208V: 0.16A 240V: 0.14A 277V: 0.12A |
| Power Factor | 97.9% |
| THD | ≤20% |
| Surge Protection | 4kV |
| Minimum Starting Temperature | -40°F (-40°C) |
| Lifespan | 100,000 Hours (Based on IES LM-80 results and TM-21 calculations) |
| Emits No UV Light | Yes |
| Dimmable | No |
| Wet Location Rated | Yes |
| UL Listed | Yes Suitable for wet locations. Suitable for mounting within 1.2m (4ft) of the ground. |
| RoHS Compliant | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 5 Year |
| UPC | 019813160528 |
Dimensions
Spec Sheet:
GN1LED26YAC11B Spec Sheet
Instructions:
Installation Instructions
