100 Watts Max
Wet Locations
Medium Base
120V AC
1 Year Warranty
Product Description
Nuvo 8" 1 light utility outdoor wall fixture with white glass cylinder and satin aluminum finish.
Product Features
Replaceable Light Source
Fixture can use any medium base light bulb up to 100 watts max.
Wet Location Rated
Functional and durable, this utility wall mount is made to withstand the harshest weather conditions.
Specifications
| Fixture Type | Wall Fixture |
| Bulb Included | No |
| Bulb Type | Incandescent |
| Base | Medium (E26) |
| Number of Lamps | 1 |
| Installation Orientation | Down Only |
| Style | Utility |
| Fixture Material | Aluminum / Glass |
| Finish | Satin Aluminum Finish |
| Glass Description | White |
| Max Wattage | 100W |
| Width | 4.75" |
| Height | 8" |
| Back Plate Length | 0.5" |
| Back Plate Width | 4.38" |
| Back Plate Height | 6" |
| Extension | 6" |
| Weight | 2.46 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Wet Location Rated | Yes |
| For Use Outdoors | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| ADA Compliant | No |
| UL Classification | cULus - Wet Location Rated |
| UL Application | Wall |
| RoHS Compliant | Yes |
| California Status | Lawful for sale in California |
| California T20 / T24 Rationale | T20 Exempt - Fixtures Not Regulated |
| California Prop 65 | Lead |
| Warranty | 1 Year Limited |
| UPC | 045923771361 |
Spec Sheet:
77-136 Spec Sheet
Instructions:
77-136 Instructions
