18 Inch T8
15 Watts
680 Lumens
3200K
(Warm White)
82 CRI
Made in USA
Product Description
H&H's 18-inch 15-watt 3200K T8 Opti-Tek® 32/82 fluorescent tube is designed to deliver warm, natural lighting with a color temperature of 3200K. Ideal for both residential and commercial environments, this fluorescent tube provides consistent, energy-efficient illumination that enhances visibility and comfort. The T8 size ensures compatibility with a wide range of fixtures, making it a versatile choice for any space.
Specifications
| Brand | H&H Industries |
| Lamp Type | Linear Tube |
| Lamp Shape | T8 |
| Lamp Base | Medium Bi-Pin (G13) |
| Cathode | XDC |
| Lamp Code | F15T8 OPTI-TEK 32/82 |
| Technology | Fluorescent |
| Lens Material | Glass |
| Watts | 15W |
| Lumens | 680 Lumens |
| Color Temp |
3200K (Warm White) |
| CRI | 82 CRI |
| Length | 18" |
| Diameter | 1" |
| Rated Life | 40,000 Hours |
| Country of Origin |
USA |
| Contains Mercury | Yes |
| Case Quantity | 24 |

