15 Inch T12
14 Watts
715 Lumens
6700K
(Vi-Tek 93® Plus)
93 CRI
Product Description
Vi-Tek 93® Plus is the best, natural daylight, full-spectrum fluorescents on the market. Colors appear as they would outdoors, making them ideal for color-matching work. Figures, graphs and fine print appear more distinct. Glare on computer screens is greatly reduced. The quality of light is so good that Vi-Tek 93® Plus full spectrum light bulbs may even be used for light therapy in the treatment of SAD (Seasonal Affective Disorder) or “winter blues.”
Have a question? We're here to help! Let's chat.
Product Features
6700K Color Temperature
Vi-Tek 93® Plus is the brightest sunlight-simulating fluorescent and the only 6700K lamp on the market. 6700K closely matches natural north-sky daylight and blends beautifully with window light.
Color Rendering Index of 93
Simulates the full color and ultraviolet spectrum of daylight. Vi-Tek 93® Plus with a 93 CRI compares to natural outdoor light at 100 and cool white fluorescent at 62 CRI.
Assures keen visual perception, maximum eye comfort, near-perfect color rendition, and pleasant glare-free illumination. Shows color and detail with the same accuracy as natural outdoor light. May even be used for the treatment of SAD.
Low Mercury and TCLP-compliant
Reduces mercury contamination when lamps are discarded.
24,000 Hour Rated Life
The long burning life reduces maintenance and replacement costs.
Specifications
| Brand Name | Vi-Tek 93® Plus |
| Lamp Type | Linear Tube |
| Lamp Shape | T12 |
| Lamp Base | Medium Bi-Pin (G13) |
| Technology | Fluorescent |
| Material | Glass |
| Watts | 14W |
| Lumens | 715 Lumens |
| Color Temp | 6700K (Vi-Tek 93® Plus) |
| Color Accuracy | 93 CRI |
| Length | 15 Inches |
| Diameter | 1.5" |
| Lamp Life | 24,000 Hours |
| Made In | USA |
| Case Quantity | 30 |

