9 Watts
810 Lumens
3100K
(Warm White)
90+ CRI
105° Flood
Medium Base
120V AC
3 Year Warranty
Product Description
H&H's 9 watt BR-30 LED Opti-Tek is a long lasting, dimmable, highly efficient lamp. It shines bright, white light with a remarkable CRI of 90 plus. With natural outdoor sunlight having a CRI of 100, it is truly like taking the roof off the building to let the daylight in! Also, with a life rating of 25,000 hours, HH587 will last 22.8 years (based on 3 hours a day)! It comes with H&H's no nonsense 3 year warranty as well! Whatever your lighting entails, H&H's 9 watt BR-30 LED Powr-Tek lamp produces the finest quality lighting imaginable!
The HH587 BR-30 LED lamp is great for general lighting applications, recessed can lighting, soffit lighting, and track lighting. With a CRI (color rendering index) of 90+ and life rating of 25,000 hours, it is the brightest, longest lasting LED on the market! Also it's dimmable!
Energy Savings
The BR30 LED only uses 9 watts.
| Replace | Watts | Savings |
| R30 | 75 Watts | 66 Watts |
| BR30 | 65 Watts | 56 Watts |
| Halogen PAR30 | 75 Watts | 66 Watts |
| Halogen PAR30 | 50 Watts | 41 Watts |
| CFL PAR30 | 15 Watts | 6 Watts |
Specifications
| Lamp Type | LED Flood |
| Lamp Shape | BR30 |
| Lamp Base | Medium (E26) |
| Technology | LED |
| Housing Color | White |
| Lens Finish | Clear |
| Equivalent | 75W Incandescent |
| Watts | 9W |
| Lumens | 810 Lumens |
| Color Temp |
3100K (Warm White) |
| CRI | 90+ CRI |
| Beam Angle | 105° |
| Beam Type | WFL - Wide Flood |
| Length | 5" |
| Diameter | 3-3/4" |
| Volts | 120V AC |
| Rated Life | 25,000 Hours |
| Dimmable | Yes* |
| Enclosed Fixture Rated | No |
| cULus Listed | Yes |
| Warranty | 3 Years |
| Case Qty | 12 |
| Country of Origin | China |
*Can be used with LED compatible controls and dimmers. Do not use with timers or other control devices.
Spec Sheet:
HH587 Spec Sheet
