4 Pack
1 Watts
5 Lumens
Wet Locations
Not Dimmable
360° Beam
Operating Temp
-4°F to 104°F
Medium Base
120V AC
3 Year Warranty
Product Description
Satco 1 Watt S14 4-pack filament LED with a transparent blue finish.
Product Features
Wet Location Rated
Suitable for wet locations.
Enclosed Fixture Rated
May be used in both enclosed and open fixtures.
Specifications
| Lamp Shape | S14 |
| Lamp Base | Medium (E26) |
| Lamp Code | 1W/LED/S14/BLUE/120V/ND/4PK |
| Installation Orientation | Universal |
| Technology | LED |
| Finish | Transparent Blue |
| Equivalent | 11W Incandescent |
| Watts | 1W |
| Lumens | 5 Lumens |
| Beam Angle | 360° |
| Length | 3.43" |
| Diameter | 1-3/4" |
| Weight | 0.04 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Operating Frequency | 60 Hz |
| Operating Temperature |
-4 to 104°F -20 to 40°C |
| Average Rated Hours | 15,000 |
| Dimmable | No |
| Wet Location Rated | Yes |
| Enclosed Fixture Rated | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| cULus Listed | cULus Listed - Wet Location Rated |
| IOT Enabled | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| California Status | Lawful for sale in California |
| California T20 / T24 Rationale | Exempt - Color Lamp |
| Colorado Status | Lawful for sale |
| Hawaii Status | Lawful for sale |
| Nevada Status | Lawful for sale |
| Vermont Status | Lawful for sale |
| Washington Status | Lawful for sale |
| Warranty |
3 Year Limited (Based on 4 Hours Per Day) |
| UPC | 045923080234 |
Spec Sheet:
S8023 Spec Sheet
