1.4 Watts
45 Lumens
2700K
(Soft White)
80 CRI
Wet Locations
Not Dimmable
360° Beam
Operating Temp
-4°F to 113°F
Medium Base
120V AC
3 Year Warranty
Product Description
Satco 1.4 watt 2700K S14 frosted finish medium base LED light bulb.
Product Features
Wet Location Rated
Suitable for wet locations.
Specifications
| Lamp Type | Sign Lamp |
| Lamp Shape | S14 |
| Lamp Base | Medium (E26) |
| Lamp Code | 1.4W S14/WH/LED/120V/CD |
| Installation Orientation | Universal |
| Technology | LED |
| Finish | Coated White |
| Equivalent | 15W Incandescent |
| Watts | 1.4W |
| Lumens | 45 Lumens |
| Color Temp |
2700K (Soft White) |
| Color Accuracy | 80 CRI |
| Beam Angle | 360° |
| Length | 3.31" |
| Diameter | 1-3/4" |
| Weight | 0.1 lbs |
| Voltage | 120V AC |
| Operating Temperature |
-4 to 113°F -20 to 45°C |
| Average Rated Hours | 25,000 |
| Dimmable | No |
| Wet Location Rated | Yes |
| Energy Star Approved | No |
| cULus Listed | cULus Listed - Wet Location Rated |
| RoHS Compliant | Yes |
| California Status | Lawful for sale in California |
| California T20 / T24 Rationale | Exempt - <200 Lumens |
| Colorado Status | Lawful for sale |
| Hawaii Status | Lawful for sale |
| Nevada Status | Lawful for sale |
| Vermont Status | Lawful for sale |
| Washington Status | Lawful for sale |
| Warranty | 3 Year Limited |
| UPC | 045923091759 |
Spec Sheet:
S9175 Spec Sheet
