250 Watts Max
120V AC
Product Description
ConTech (1) PAR20, PAR16, PAR30 or PAR38; 120V, E26 medium base. track head light fixture with a black finish.
Specifications
| Brand Name | ConTech Lighting |
| Fixture Type | Track Head |
| Track Type | 1 Circuit |
| Bulb Included | No |
| Fixture Adjustability | 350° Rotation |
| Works with Lamp Sizes | (1) PAR20, PAR16, PAR30 or PAR38; 120V, E26 medium base. |
| Socket Size | E26 |
| Finish | Black |
| Installation Notes | Fixture Economic design choice for simplicity and flexibility in applications. Adjustable socket for proper seating of any size PAR lamp; thumbscrew locks seating position. Stem style mounting arm has Sure-Set aiming adjustment for accurate positioning. Two deep baffle shades, LA-30 and LA-40, are available to conceal the lamp and create a step-cylinder fixture silhouette. May be track mounted or used in mono-point applications with the LA-18 mono-point accessory. Integral ON/OFF switch and track polarity indicator are standard. LF-30 Shade will accept (1) LF30 lens, Egg Crate Louver (LA-38) or Barn Doors (BD30) by using the FA-30 accessory holder. LF-40 Shade will accept (1) LF40 lens, Egg Crate Louver (LA-39) or Barn Doors (BD40) by using the FA-40 accessory holder. |
| Max Wattage | 250W |
| Width | 1-1/2" |
| Height | 5-3/8" |
| Voltage | 120V AC |
| Dimmable | Lamp Dependent |
| For Use Indoors | Yes |
| cULus Listed | Yes |
| Made In | Taiwan |
| UPC | 660674102525 |
Spec Sheet:
CTL600-B Spec Sheet
