150 Watts Max
Medium Base
Socket
120V AC
Product Description
ConTech PAR38 gimbaled track head light fixture with a black finish.
Specifications
| Brand Name | ConTech Lighting |
| Fixture Type | Gimbaled Track Head |
| Track Type | 1 Circuit |
| Bulb Included | No |
| Fixture Shape | Round |
| Fixture Adjustability | 360° Rotation |
| Works with Lamp Sizes | PAR38 |
| Socket Size | Medium Base |
| Finish | Black |
| Baffle Finish | Black |
| Includes |
Integrated ON/OFF Switch and Track Polarity Indicator |
| Max Wattage | 150W |
| Length | 12-1/2" |
| Width | 5-3/4" |
| Height | 8-1/8" |
| Voltage | 120V AC |
| Dimmable | Lamp Dependent |
| For Use Indoors | Yes |
| cULus Listed | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Made In | Taiwan |
| UPC | 660674101511 |
Spec Sheet:
CTL140-B Spec Sheet
